هیدرآدنیت

لیچ افتادگی پوست

لیچ افتادگی پوست

لیچ افتادگی پوست زمانی اتفاق می افتد که پوست برای مدت طولانی در تماس با رطوبت باشد. پوست خیس شده از نظر رنگ روشن تر و چروکیده تر  به نظر می رسد. ممکن است در لمس به حالت نرم، مرطوب یا خیس به نظر برسد.

خیساندن پوست اغلب با مراقبت نادرست از زخم همراه است. علاوه بر درد و ناراحتی که ایجاد می کند، لیچ افتادگی همچنین می تواند روند بهبود زخم را کند کند و پوست را در برابر عفونت آسیب پذیرتر کند.

چه عاملی باعث لیچ افتادگی پوست می شود؟

پوست به طور مرتب با منابع مختلف رطوبت در تماس است. به عنوان مثال، آب و عرق که منابع رایج رطوبت هستند می توانند ظاهر پوست را تحت تاثیر قرار دهند. در طول فرآیند بهبود زخم، چرک و سایر مایعات تخلیه شده در پوست اطراف زخم تجمع می یابد. در افراد مبتلا به بی اختیاری، ادرار و مدفوع نیز ممکن است با پوست تماس پیدا کند.

احتمالاً قبلاً خیس خوردن پوست را تجربه کرده اید. به عنوان مثال، غوطه ور شدن در حمام، پوشیدن بانداژ یا خیس شدن پاها در حین راه رفتن در باران، همگی می توانند باعث خیساندن خفیف شوند. بیشتر اوقات، زمانی که پوست شما فرصت خشک شدن پیدا می کند، به سرعت از بین می رود. با این حال، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض رطوبت می تواند بازگشت پوست خیس شده به حالت طبیعی را دشوارتر کند.

هیپرهیدروزیس

هیپرهیدروزیس یک بیماری شایع است که باعث تعریق بیش از حد می شود. تعریق برای کمک به خنک شدن بدن ضروری است. با این حال، تعریق بیش از حد می تواند باعث خیس خوردن خفیف شود. هایپرهیدروزیس معمولاً زیر بغل، کف دست یا کف پا را درگیر می کند. پاها بیشتر مستعد خیس خوردگی هستند. این به این دلیل است که پوشیدن جوراب و کفش خشک شدن آنها را سخت تر می کند. خیساندن شدید در پاها می‌تواند منجر به بیماری مرتبطی به نام آسیب سرد بدون انجماد به پا  شود.

بهداشت

بهداشت ضعیف می تواند خطر لیچ افتادگی پوست را افزایش دهد، به ویژه برای افرادی که به بی اختیاری ادرار مبتلا هستند یا به دلیل یک بیماری برای مدت طولانی در رختخواب می مانند. تماس طولانی مدت با لباس های آغشته به ادرار، پدهای بی اختیاری یا ملحفه می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • لیچ افتادگی
  • درماتیت بی اختیاری
  • راش پوشک بزرگسالان

عفونت های باکتریایی یا قارچی نواحی مرطوب بین چین های پوست نیز می تواند به لیچ افتادگی کمک کند. برای تجربه پوست لیچ افتاده ، لازم نیست بهداشت ضعیفی داشته باشید. موارد ساده مانند خشک نکردن پاها یا مرطوب بودن قبل از پوشیدن جوراب نیز می تواند باعث لیچ افتادگی خفیف شود.

لیچ افتادگی پوست چگونه درمان می شود؟

درمان پوست لیچ افتاده  به علت و میزان جدی بودن آن بستگی دارد. در موارد خفیف، قرار دادن ناحیه آسیب دیده در معرض هوا معمولا برای حل کردن آن کافی است. با این حال، درمان معمولا برای موارد شدیدتر ضروری است. درمان‌های پوست آسیب‌دیده ناشی از زخم‌ها شامل انواع خاصی از بانداژ و پانسمان است، از جمله:

  • پانسمان های انسدادی که غیرجاذب هستند و با واکس پوشانده شده اند و باعث می شود هم هوا و هم ضد آب شوند. آنها برای کاهش درد زخم و زمان بهبودی با ارائه حداکثر محافظت در برابر رطوبت و باکتری ها طراحی شده اند.
  • پانسمان های هیدروفیبر این ها پدها و باندهای گاز استریل هستند که رطوبت اضافی را در طول فرآیند بهبود جذب می کنند. برخی از پانسمان های هیدروفیبر شامل ید است که خطر لیچ افتادگی را کاهش می دهد. از  متخصص زخم خود بپرسید که کدام نوع بانداژ برای زخم شما بهتر عمل می کند. علاوه بر این، کارشناس درمان زخم شما ممکن است کرم های موضعی را برای جلوگیری از رطوبت اضافی در اطراف زخم تجویز کند.

آیا لیچ افتادگی عوارضی دارد؟

پوست سالم به عنوان یک مانع برای محافظت از اندام ها و بافت های داخلی در برابر تهدیدات خارجی عمل می کند. پوست لیچ افتاده یک سد ضعیف است. نسبت به پوست سالم بیشتر مستعد عفونت های باکتریایی و قارچی است. همچنین به راحتی خراب می شود. پوست خیسانده شده اطراف زخم نیز می تواند زمان بهبودی را افزایش دهد. علاوه بر افزایش خطر عفونت، پوست خیس شده همچنین می تواند منجر به درد و ناراحتی شود. مالیدن پوست آغشته به لباس یا کفش می تواند زخم جدیدی ایجاد کند یا حتی بافت های زیر پوست را در معرض دید قرار دهد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.