سینوس پیلونیدال

سینوس پیلونیدال

سینوس پیلونیدال

سینوس پیلونیدال یک سوراخ یا تونل کوچک در پوست در بالای شکاف باسن است. همیشه علائم ایجاد نمی کند و فقط در صورت عفونی شدن نیاز به درمان دارد.

اکثر افراد مبتلا به سینوس پیلونیدال متوجه آن نمی شوند مگر اینکه عفونی شود و علائم ایجاد کند.

عفونت باعث درد و تورم می شود و آبسه پوستی پر از چرک می تواند ایجاد شود.

عدم عفونت در سینوس پیلونیدال

در صورت عدم وجود علائم عفونت نیازی به درمان نیست. تمیز نگه داشتن ناحیه بین باسن با دوش گرفتن یا حمام منظم بسیار مهم است. ناحیه آسیب دیده را اصلاح نکنید مگر اینکه پزشک به شما اجازه دهد.

درمان سینوس پیلونیدال عفونی به موارد زیر بستگی دارد:

علائم سینوس پیلونیدال

آبسه سینوس پیلونیدال نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد. چرک داخل نیز نیاز به تخلیه دارد. تعدادی از گزینه های درمانی برای سینوس پیلونیدال وجود دارد که مدام عود می کند و دردناک، خونریزی یا ترشحات نشتی است.در خصوص این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

در بیشتر موارد برای شما مسکن هایی مانند پاراستامول و داروهای ضد التهاب برای کمک به کاهش درد و تورم تجویز می شود.

به پزشک عمومی مراجعه کنید اگر:

شما یک توده کوچک در بین باسن خود دارید که دردناک و قرمز است و خونریزی یا چرک دارد.
این علائم می توانند به سرعت و اغلب طی چند روز ایجاد شوند. آنها علائم عفونت هستند و نیاز به درمان دارند.

سینوس پیلونیدال که عفونی نشده است
در صورت عدم وجود علائم عفونت نیازی به درمان نیست. رویکرد “تماشا و منتظر” توصیه خواهد شد.

درمان سینوس پیلونیدال عفونی

درمان سینوس پیلونیدال عفونی به موارد زیر بستگی دارد:

 • علائم شما
 • اندازه سینوس
 • اینکه اولین بار ابتلا به سینوس است یا سینوس عود کرده است

آبسه سینوس پیلونیدال نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد. چرک داخل نیز احتمالاً نیاز به تخلیه دارد.

تعدادی از گزینه های درمانی برای سینوس پیلونیدال وجود دارد که مدام عود می کند و دردناک، خونریزی یا ترشحات نشتی است. پزشک شما این موارد را با شما در میان خواهد گذاشت.

در بیشتر موارد به شما مسکن هایی مانند پاراستامول و داروهای ضد التهاب برای کمک به کاهش درد و تورم پیشنهاد می شود.

 • عمل سرپایی برای تخلیه چرک از سینوس

روش بیمارستانی برای یک آبسه بدون عارضه است که در این روش یک سوراخ کوچک در آبسه ایجاد می شود تا چرک تخلیه شود. بی حسی عمومی یا بی حسی موضعی  بسته به اندازه آبسه انجام می شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و شما می توانید همان روز بیمارستان را ترک کنید.زمان بهبودی 4 تا 6 هفته است و به تعویض پانسمان منظم روزانه نیاز دارد.

 • جراحی برای برداشتن سینوس (زخم باز)

این جراحی برای یک سینوس بزرگ یا سینوسی که به صورت مکرر عفونی می شود به کار می رود. در این روش سینوس بریده می شود ، مقداری از پوست اطراف برداشته می شود و زخم باز گذاشته می شود تا به طور طبیعی بهبود یابد.

بیهوشی این عمل به صورت عمومی خواهد بود و معمولا شما می توانید همان روز بیمارستان را ترک کنید.زمان بهبودی 6 تا 12 هفته است و به تعویض پانسمان منظم روزانه نیاز دارد. این روش کمترین خطر بازگشت سینوس را دارد.

 • جراحی برای برداشتن سینوس (زخم بسته)

برداشتن و بسته شدن زخم، اغلب با صاف شدن شیار بین باسن
این جراحی نیز برای سینوس های بزرگ یا سینوس هایی که به صورت مکرر عفونی می شوند به کار می رود. سینوس برداشته می شود، یک فلپ بیضی شکل از پوست در دو طرف آن بریده شده و دو طرف پوست به هم دوخته می شود. بیهوشی این عمل نیز به صورت عمومی خواهد بود و معمولا شما می توانید همان روز بیمارستان را ترک کنید.
بخیه ها حدود 10 روز پس از عمل کشیده می شوند و مدت زمان بهبودی سریعتر از جراحی با زخم باز است اما خطر عفونت از روش پیشین بالاتر است زیرا ممکن است نیاز به باز کردن زخم و تعویض منظم پانسمان باشد.

 • روشی تمیز کردن سینوس و تحریک آن به بهبودی

آندوسکوپی قطع کاتتر برای سینوس پیلونیدال : یک آندوسکوپ (لوله ای نازک و انعطاف پذیر با دوربینی در انتهای آن) برای دیدن تصویر واضحی از ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. مو و بافت عفونی برداشته می شود و سینوس با محلول مخصوص تمیز می گردد. از گرما برای بستن سینوس استفاده می شود.

در این جراحی از بی حس کننده نخاعی یا موضعی استفاده شده و مانند روش های قبلی شما می توانید همان روز بیمارستان را ترک کنید. این روش نسبت به جراحی کمتر تهاجمی است زیرا نیازی به برش نیست. میزان موفقیت این روش خوب و در عین حال خطر عوارض بسیار کم است. زمان بهبودی حدود یک ماه است (اما می تواند سریعتر باشد) تا به طور کامل بهبود یابد. گاهی اوقات در صورتی که ناحیه تحت درمان بزرگ باشد از جراحی نیز پلاستیک استفاده می شود. سینوس برداشته شده و پوست اطراف آن بازسازی می شود.

روش‌های کمتر تهاجمی مانند تزریق با چسب فیبرین نیز در برخی کلینیک ها انجام می شود.

پیگیری بعد از درمان

پس از جراحی، باید حدود 6 هفته بعد توسط پزشک معالج خود ویزیت شوید که این زمان ممکن است با توجه به علائم بهبودی شما کمی بیشتر باشد.

اقدامات بعد از عمل

باید ها :

 1. تمیز نگه داشتن ناحیه آسیب دیده
 2. لباس زیر نخی راحت و گشاد بپوشید.
 3. مقدار زیادی فیبر بخور تا دفع آسان تر شود و از زور زدن جلوگیری کنید.

نباید ها :

 1. در هفته اول یا بیشتر از بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش های شدید خودداری کنید.
 2. به مدت 6 تا 8 هفته دوچرخه سواری نکنید.
 3. تا زمانی که زخم شما به طور کامل خوب نشده است شنا نکنید.

اینکه پس از چه مدت می توانید به سر کار بازگردید بستگی به موارد زیر دارد:

 • روش جراحی
 • مدت زمان بهبودی
 • نوع کاری که انجام می دهید

اکثر افراد می توانند ظرف 2 هفته پس از جراحی به سر کار خود بازگردند. پزشک جراح شما می تواند راهنمایی های بیشتری در مورد بهبودی به شما بدهد.

علل ایجاد سینوس پیلونیدال

مشکلات پوستی، فشار یا اصطکاک ممکن است باعث شود که موهای بین باسن به سمت داخل فشار داده شوند. این موها ممکن است موهایی باشند که در اطراف ناحیه باسن رشد می‌کنند، یا جای دیگری که در اطراف شکاف باسن جمع شده و وارد سینوس پیلونیدال می‌شوند.

سینوس‌های پیلونیدال در مردان شایع‌تر هستند، زیرا معمولاً پر موتر هستند. نشستن طولانی مدت نیز می تواند شانس ابتلا به سینوس پیلونیدال را افزایش دهد.

منبع : NHS

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.