دیابت بارداری بعد از زایمان

دیابت بارداری بعد از زایمان

دیابت بارداری بعد زایمان درست بعد از تولد نوزاد بررسی می شود، به این منظور مقدار قند خون چک می شود. اغلب خانم ها مدت کوتاهی بعد زایمان قند خون نرمالی خواهند داشت. برای کنترل مجدد دیابت بارداری بعد زایمان درست شش هفته بعد از زایمان آزمایش خون انجام می شود تا مشخص شود آیا قند خون به محدوده نرمال بازگشته است یا خیر. این تست شبیه به تستی می باشد که برای تشخیص دیابت بارداری انجام می شود. بر اساس نتایج تست فرد در یکی از سه دسته زیر قرار می گیرد:

 • دیابت بارداری بعد زایمان (نرمال): در این شرایط باید هر سه سال یک بار احتمال دیابت را بررسی کنید.
 • دیابت بارداری بعد زایمان (اختلال در تولرانس گلوکز): در این شرایط باید احتمال دیابت به طور سالانه چک شود. برای کاهش احتمال ابتلا به دیابت باید با پزشک متخصص خود در ارتباط باشید.
 • دیابت بارداری بعد زایمان (ابتلا به دیابت): در این شرایط باید برای تدوین برنامه درمان دیابت با متخصص غدد خود مرتبط باشید.

با تجربه دیابت بارداری بعد زایمان، نتایج تست ها احتمال ابتلا به دیابت را در آینده ارزیابی می کند. خانم هایی که به دیابت بارداری مبتلا هستند 40 درصد بیشتر از خانم های معمولی در خطر ابتلا به دیابت نوع دو در آینده قرار دارند. با تجربه دیابت بارداری بعد زایمان چک کردن دیابت بسیار اهمیت دارد زیرا دیابت نوع دو علائم چندانی ندارد. تنها راه برای اطمینان از ابتلا به دیابت نوع دو انجام آزمایش خون می باشد که نشان می دهد مقدار قند خون شما بیش از حد نرمال می باشد یا خیر. اگر با تجربه دیابت بارداری بعد زایمان علائم زیر را تجربه می کنید فورا با متخصص خود تماس حاصل فرمایید:

 • احساس تشنگی مکرر
 • ادرار کردن بیش از حد معمول
 • احساس خستگی مداوم
 • از دست دادن سریع وزن بدون آنکه دلیلی برای آن وجود داشته باشد

داشتن یک یا چند مورد از این علائم به معنی ابتلا به دیابت نوع دو نمی باشد اما در این شرایط توصیه می شود برای اطمینان آزمایش خون انجام شود. تشخیص به موقع دیابت نوع دو می تواند در پیشگیری از بروز عوارضی مانند بیماری های قلبی، آسیب به چشم، کلیه ها و یا اعصاب موثر باشد.

دیابت بارداری بعد زایمان: شیردهی

دیابت بارداری بعد زایمان مانع از شیردهی نخواهد شد. شیردهی منافع زیادی برای نوزاد در پی دارد و سبب ایجاد تعادل در مواد مغذی همچنین ایمنی نسبت به برخی بیماری ها در نوزاد می گردد. شیردهی به دنبال تجربه دیابت بارداری بعد زایمان سبب می شود مادر کالری اضافی ناشی از ذخایر بارداری را از دست دهد و به این ترتیب در کاهش وزن موثر می باشد. بنابراین شیردهی به دنبال تجربه دیابت بارداری بعد زایمان سبب می شود احتمال ابتلا به دیابت در آینده کاهش یابد. خیلی از خانم ها با تجربه دیابت بارداری بعد زایمان و شیردهی بهبودی را در میزان قند خون ناشتای خود احساس می کنند و به این ترتیب متوسط قند خون در مقایسه با زمان زایمان کاهش می یابد.

با تجربه دیابت بارداری بعد زایمان می توانید زندگی نرمالی داشته باشید اما در موارد زیر احتمال ابتلا به دیابت نوع دو در فرد افزایش می یابد:

 • ابتلا به دیابت بارداری قبل از هفته 24 بارداری
 • اگر در طول بارداری مقدار قند خون به طور پایداری بالا باشد
 • اگر قند خون بعد از تولد نوزاد بیش از حد متوسط باشد
 • اگر فرد در دسته بیمارانی باشد که دچار اختلال در تولرانس گلوکز شده باشد
 • اگر فرد دچار چاقی باشد
 • سابقه ابتلا به دیابت در خانواده وجود داشته باشد
 • در سایر بارداری های خود دچار دیابت بارداری شوید

پس از زایمان

پس از تولد نوزادتان، بدن شما شروع به بازیابی انرژی از دست رفته در دوران حاملگی و زایمان می‌کند.

پس از تولد نوزادتان، بدن شما شروع به بازیابی انرژی از دست رفته در دوران حاملگی و زایمان می‌کند. در برخي از مادران، کنترل قند خون در هفته‌های اول پس از زایمان آسان‌تر می‌شود ولی در برخي از آن‌ها تغییرات قند خون غیر قابل پیش‌بینی خواهد بود. در این دوران بهتر است قند خونتان را به صورت مکرر اندازه بگیرید تا از افزایش و یا کاهش‌های غیر قابل پیش‌بینی آگاهی یابید و این کار را تا زمان پایدار شدن قندها ادامه بدهید.
اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، پزشک دربارده‌ي داورهای مصرفی پس از زایمان تصمیم می‌گیرد. معمولاً می‌توان مصرف داروهای پيش از حاملگی را دوباره آغاز کرد و تا هنگامي که قندتان کنترل می‌‌گردد آن‌ها را ادامه داد. در مادرانی که تمایل به شیردهی نوزاد خود دارند باید انسولین ادامه پیدا کند و نمی‌توان از داروهای خوراکی برای درمان دیابت استفاده نمود.
اگر به دیابت حاملگی مبتلا بوده‌اید شانس بالایی دارید که دیابت شما بي‌درنگ پس از زایمان از بین برود. این واقعیت به خصوص هنگامي صورت می‌گیرد که دیابت شما در زمان حاملگی فقط با ورزش و رعایت رژیم غذایی در کنترل بوده است و به انسولین نیاز نداشته‌اید. شما باید آزمایش قند را تا چندین روز پس از زایمان ادامه دهید تا مطمئن شوید که بیماری شما به طور كامل از بین رفته است. زنان با سابقه‌ی دیابت حاملگی، بيش‌تر در سال‌های پس به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند. بنابراین قند خود را هر یک تا 3 سال اندازه بگیرید.
در هفته‌های اول پس از زایمان به علت خستگی ناشی ازمراقبت نوزاد استرس ناشی از خواب ناکافی، کنترل قند شما مشكل مي‌شود. اختلالات خواب شانس چرت زدن در هنگام غذا خوردن و یا میان وعده‌های غذایی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین شما در معرض کاهش قند خون قرار می‌گیرید. بنابر همه‌ي دلایل بالا، آزمایش مکرر قند خون در روزهای پس از زایمان ضروری است. نتایج را در دفترچه‌ی مخصوص ثبت کنید و آن را با پزشک خود مرور کنید.
با رسیدن نوزاد به خانه، توجه شما از مراقبت از خود معطوف به مراقبت از نوزاد می‌شود. در نظر داشته باشید که مراقبت صحیح از نوزاد نیازمند مراقبت صحیح از خود است. عادت‌هایی را که در دوران حاملگی سبب حفظ قند شما در محدوده‌ی طبیعی می‌شد پس از زایمان ادامه دهید.
نکته‌هاي کلیدی براي حفظ سلامتی

 • مراقب علایم افسردگی باشید و چنانچه این علایم در شما پیدا شد با پزشک خود مشورت کنید.
 • غذاهای سالم بخورید.
 • قند خون خود را به طور مکرر آزمایش کنید.
 • به اندازه کافی بخوابید. سعی کنید در زمان‌هایی که نوزادتان خواب است استراحت کنید و یا مراقبت از او را به دیگران بسپارید.
 • حداقل چند دقیقه از روزها را به خود اختصاص دهید: دوش آب گرم بگیرید، مطالعه کنید و یا با دوستان خود قدم بزنید.
 • پیشنهاد کمک از سوي دوستان و خانواده را بپذیرید.
 • کمک بخواهید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.