جراحی بینی و دیابت

دیابت و جراحی زیبایی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی در افراد دیابتی

حتماً در جلسه مشاوره جراحی بینی نوع دیابت خود را مطرح کنید که مبتلا به دیابت نوع اول هستید یا دیابت شما از نوع دوم است.

به طور کامل تمام نکات مراقبتی که باید رعایت کنید را از پزشکتان بپرسید و هیچ یک از سوال هایتان را بدون دریافت جواب رها نکنید.

آزمایش های تجویز شده را به طور کامل انجام دهید زیرا پزشک از طریق نتایج آزمایش ها وضعیت سلامتی شما را بررسی می کند.

بیشتر از متقاضیان دیگر جراحی بینی در انتخاب جراح بینی دقت کنید. زیرا مشاورهایی که پس از معاینه دریافت می کنید و نکات مراقبتی که گفته می شود ارتباط مستقیمی با عدم بروز عوارض دارد .

بیماران دیابتی و بیهوشی

بیهوشی در جراحی بینی جزو مواردی است که برای بیماران جای ترس و نگرانی دارد. به طور معمول ترس از بیهوشی برای بیماران دیابتی بسیار بیشتر است .

جراح بینی با توجه به شرایط بیمار و مبتلا بودن بیمار به بیماری دیابت ، از داروهایی استفاده می کند که سوخت و ساز قند بیمار در زمانی که بی هوش است دچار اختلال نشود.

حداکثر مقدار قند خون برای انجام جراحی بینی ، 150 است .

اگر میزان قند خون کمتر از 150 باشند نیز می توان جراحی بینی را انجام داد ولی اگر میزان قند خون از میزان قند خون مجاز گفته شده بیشتر باشد ، بیمار باید برای نوبت دهی جراحی بینی به طور مجدد اقدام کند.

خطرات و عوارض در افراد دیابتی

نگرانی اصلی بیماران دیابتی برای عمل بینی ، این است که خطر عفونت بعد از عمل بیشتر از حد متوسط نسبت به سایرین می شود. با این حال، شایان ذکر است که این خطرات زمانی شدت می یابد که افراد تحت جراحی های طولانی مدت، سخت و تهاجمی قرار می‌گیرند که شامل چندین محل جراحی می‌باشد. در جراحی های کوچک تر مانند جراحی زیبایی بینی، لیفت صورت یا جراحی چانه نسبت به عمل های پرخطر احتمال عفونت بسیار کاهش می یابد. با این حال، باید مراقب هر گونه علائم عفونت، مانند تب یا ممکن است محل برش ها که به طور غیرعادی گرم، دردناک یا متورم می شوند، باشید.

افراد مبتلا به دیابت، همچنین می توانند دوران نقاهت طولانی تری را انتظار داشته باشند. این که دقیقا چقدر زمان برای بهبودی شخص نیاز است تا بهبود کامل حاصل شود به بزرگی عمل جراحی و همچنین میزان کنترل دیابت بستگی دارد. اگر به طور مرتب ورزش کنید و داروهای مرتبط با بیماری دیابت را مصرف نمایید، می توانید بهبودی سریع تر را انتظار داشته باشید.

یکی از عوارض احتمالی بعد از رینوپلاستی ، بهبود محل زخم می باشد که عموما یکی از مشکلات اساسی بیماران دیابتی می باشد. زیرا عوامل زیادی مانند سطح بالای قند خون، بی حسی دست و پا، مشکل گردش خون، نقص سیستم ایمنی و عفونت باعث دیر خوب شدن محل زخم ها می شود. عدم رسیدگی به زخم ها ممکن است باعث ایجاد عفونت های شدید و در نهایت منجر به قطع عضو شود.

تغییرات قند خون بعد از جراحی بینی

استرس ناشی از جراحی می تواند تعادل هورمونی را بر هم زند. و فرآیند التهابی در بهبودی محل جراحی می تواند باعث افزایش قند خون شود. به این دلایل، ممکن است لازم باشد که در مراقبت های بعد از جراحی، آزمایش قند خون را به طور مکرر انجام دهید تا قند خون تان تحت کنترل باشد.

بسیار مهم است که قبل از عمل با متخصص غدد و جراح زیبایی خود مشورت کنید. تا مطمئن شوید که بهترین روش درمانی ممکن را دریافت خواهید کرد. ممکن است داروهای خاصی مانند متفورمین که برای کاهش قند خون می باشد، مصرف کنید که باید با تایید پزشک، قبل از جراحی مصرف آن متوقف شود. همچنین امکان دارد، مقدار انسولین مصرفی خود را در 24 ساعت قبل از عمل تغییر دهید. برخی از پزشکان توصیه می کنند که یک متخصص تغذیه شما را قبل از عمل ویزیت کند تا یک برنامه غذایی خاص به شما بدهند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی در افراد دیابتی

رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. و رعایت دقیق دستورالعمل های پزشک در افراد دیابتی می تواند بهبودی بدون عوارض، حاصل شود. به تعدادی از توصیه های پزشکی در ادامه مقاله اشاره خواهیم کرد.

  1. بعد از جراحی بهتر است تعداد وعده های غذایی را افزایش داده تا قند خون تان کاهش نیابد.
  2. از خوردن شیرینی جات تا حد امکان خودداری کنید.
  3. داشتن ورزش هایی مانند پیاده روی به سلامت تان کمک زیادی می کند.

آیا آمپول کورتون باعث افزایش قندخون در افراد دیابتی پس از جراحی بینی می شود؟

تزریق آمپول کورتون باعث کاهش تورم پس از جراحی بینی می شود که تزریق یا مصرف برخی داروها موجب افزایش قند خون می شوند. آمپول کورتون نیز از آن دسته از داروهایی می باشند که قند خون را افزایش می دهند و در صورت تزریق باید میزان قند خون کنترل شود.

نکات جراحی بینی در افراد دیابتی

  • به جراح بینی بگویید که به دیابت نوع اول مبتلا هستید یا به دیابت نوع دوم مبتلا هستید.
  • آزمایش های تجویز شده برای مطلع شدن از شرایط جسمی و مرحله بیماری دیابت است به همین دلیل حتماً آزمایش های تجویز شده را انجام دهید.
  • وقتی جراح بینی بداند که بیمار دیابت دارد ، حین جراحی زیبایی بینی داروهایی را مصرف می کنند که خطری بیمار را تهدید نکند.
  • در انتخاب دکتر بینی باید نهایت دقت را به کار گیرید زیرا شرایط بیماری که مبتلا به دیابت است کمی ویژه است و جراح زیبایی باید مهارت بالایی داشته باشد.
  • اگر قبل از جراحی بینی در افراد دیابتی ، میزان قند خون ۱۵۰ یا کمتر باشد می توان جراحی رینوپلاستی را انجام داد.
  • اگر قند خون بیش از ۱۵۰ باشد زمان عمل به وقت دیگری موکول می شود.

نکاتی که قبل و بعد از عمل زیبایی بینی باید رعایت شود به طور کامل در جلسه معاینه و مشاوره به بیمار گفته می شود.  بیماران نباید نگرانی بابت این موضوع داشته باشند.

یکی از اساسی‌ترین مشکلاتی که برای افراد مبتلا به دیابت ایجاد می‌شود، کاهش سرعت بهبودی در زخم‌ها است. این مشکل در افراد مبتلا به دیابت کنترل شده، کم تر از دیابت کنترل نشده است. معمولا بهبودی بعد از رینوپلاستی در افراد مبتلا به دیابت کمتر اتفاق می‌افتد. به همین دلیل، اگر پزشک متخصص، جراحی بینی برای افراد دیابتی را با توجه به شرایط قبول می‌کند و معمولا جراحی بیماران دیابتی حاد انجام نمی‌شود.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.