تعریف دیابت

تعریف دیابت

در این مقاله به تعریف هایی از دیابت و انواع مختلفی از آن خواهیم پرداخت:

تعریف دیابت

دیابت یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که بر نحوه تبدیل غذا به انرژی توسط بدن شما تأثیر می گذارد. بدن شما بیشتر غذایی که می خورید را به قند (گلوکز) تجزیه می کند و آن را در جریان خون آزاد می کند. وقتی قند خون شما بالا می رود، به پانکراس شما پیام می رسد که انسولین ترشح کند. انسولین مانند کلیدی عمل می کند که قند خون را برای استفاده به عنوان انرژی وارد سلول های بدن شما می کند.

در دیابت، بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند آنطور که باید از آن استفاده کند. وقتی انسولین کافی وجود نداشته باشد یا سلول‌ها به انسولین پاسخ ندهند، قند خون بیش از حد در جریان خون شما باقی می‌ماند. با گذشت زمان، این امر می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری قلبی، از دست دادن بینایی و بیماری کلیوی شود.

درمان دیابت

هنوز درمانی برای دیابت وجود ندارد، اما کاهش وزن، خوردن غذای سالم و فعالیت بدنی می تواند کمک کننده باشد. کارهای دیگری که می توانید برای کمک انجام دهید:

  1. داروهای کنترل دیابت را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
  2. آگاهی خود را نسبت به دیابت بالا برده و سبک زندگی سالم دیابتی را آموزش ببینید.
  3. ویزیت های برنامه ریزی شده پزشک را همراه با چارت قند خون جدی بگیرید.

انواع دیابت

سه نوع اصلی دیابت وجود دارد:

  1. دیابت نوع 1
  2. نوع 2 
  3. دیابت بارداری (دیابت در دوران بارداری).

تعریف دیابت نوع 1

تصور می شود دیابت نوع 1 ناشی از یک واکنش خود ایمنی است (بدن به اشتباه به خود حمله می کند). این واکنش بدن شما را از تولید انسولین باز می دارد. تقریباً 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دارند. علائم دیابت نوع 1 اغلب به سرعت ایجاد می شود. معمولاً در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می شود.

تعریف دیابت نوع 2

در دیابت نوع 2، بدن شما به خوبی از انسولین استفاده نمی کند و نمی تواند قند خون را در سطح طبیعی نگه دارد. حدود 90 تا 95 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارند. این بیماری در طول سالیان متمادی ایجاد می شود و معمولاً در بزرگسالان تشخیص داده می شود.شما ممکن است متوجه هیچ علامتی نشوید، بنابراین اگر در معرض خطر هستید، مهم است که قند خون خود را آزمایش کنید. نوع دوم دیابت را می توان با تغییرات سبک زندگی سالم پیشگیری کرد یا به تاخیر انداخت، مانند:

کاهش وزن، تغییر رژیم غذایی ، فعالیت بدنی.

تعریف دیابت بارداری

دیابت بارداری در زنان بارداری که هرگز دیابت نداشته اند ایجاد می شود. اگر دیابت بارداری دارید، کودک شما در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی قرار دارد. این نوع از دیابت معمولاً پس از تولد نوزاد از بین می رود. با این حال، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در مراحل بعدی زندگی افزایش می دهد. احتمال اینکه کودک شما در دوران کودکی یا نوجوانی دچار چاقی شود و در اواخر عمر به دیابت نوع 2 مبتلا شود، بیشتر است.

پیشنهاد می کنیم مقاله دیابت بارداری را نیز مطالعه بفرمایید : دیابت بارداری

پیش دیابت

 بیش از 1 نفر  از هر 3 نفر به پیش دیابت مبتلا هستند. بیش از 8 نفر از هر 10 نفر از آنها نمی دانند که آن را دارند. با پیش دیابت، سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است، اما به اندازه کافی برای تشخیص دیابت نوع 2 بالا نیست. پیش دیابت خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد. اما خبر خوب:

اگر پیش دیابت دارید، یک برنامه تغییر سبک زندگی توسط کلینیک دیابت ارمغان به شما کمک کند گام های سالمی برای معکوس کردن آن بردارید.

ترجمه توسط تیم تولید محتوای کلینیک دیابت ارمغان از منبع: CDC.gov

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.