انسولین نوومیکس NovoMix

انسولین نوومیکس NovoMix

 انسولین نوومیکس NovoMix

انسولین نوومیکس طیف وسیعی از سوسپانسیون های تزریقی است که به صورت کارتریج (Penfill) و قلم های پر شده (FlexPen) موجود است. NovoMix حاوی ماده فعال انسولین آسپارت (100 واحد [U] در میلی لیتر) به سه شکل است:

  • NovoMix 30 حاوی 30٪ انسولین آسپارت محلول (سریع اثر) و 70٪ انسولین پروتامینه شده (با اثر متوسط) است.
  • NovoMix 50 حاوی 50٪ انسولین انسولین محلول و 50٪ پروتامین است.
  • NovoMix 70 حاوی 70٪ انسولین آسپارت محلول و 30٪ پروتامین است.

انوسلین نوومیکس برای چه مواردی استفاده می شود؟

انسولین نوومیکس برای درمان دیابت استفاده می شود. انسولین نوومیکس 30 را می توان در بیماران دارای سابقه ی تشخیص دیابت 10 ساله یا بیشتر استفاده کرد.

NovoMix 50 و NovoMix 70 فقط در بزرگسالان (18 سال یا بالاتر) قابل استفاده هستند.این دارو را فقط با نسخه پزشک می توان تهیه کرد.

چگونه از انسولین نوومیکس استفاده می شود؟

NovoMix در زیر پوست دیواره شکم (شکم) یا ران تزریق می شود. در صورت مناسب بودن، می تواند در زیر پوست در مناطق دلتوئید (شانه) یا گلوتئال (باسن) تزریق شود. سطح گلوکز خون (قند) بیمار باید به طور منظم آزمایش شود تا کمترین دوز موثر شناسایی شود.

این دارو باید بلافاصله قبل از غذا تزریق شود، اما در صورت ضرورت، ممکن است بعد از غذا  هم تزریق شود. دوز معمول بین 0.5 تا 1.0 U به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز است.

در دیابت نوع 2، NovoMix می تواند به تنهایی یا همراه با متفورمین (داروی ضد دیابت دیگر) تجویز شود. NovoMix 30 همچنین می تواند با سایر داروهای ضد دیابت خوراکی استفاده شود. اما فقط درصورتی می تواند به همراه پیوگلیتازون به کار برده شود که پزشک خطر ابتلا به عوارض جانبی مربوط به مایعات را در بیمار ارزیابی کرده است.

بیماران پس از آموزش مناسب می توانند NovoMix را به خود تزریق کنند.

انسولین نوومیکس چگونه تاثیر می گذارد؟

دیابت نوعی بیماری است که در آن بدن انسولین کافی برای کنترل سطح گلوکز خون تولید نمی کند. نوومیکس یک انسولین جایگزین است که بسیار شبیه به انسولین ساخته شده توسط پانکراس است.

ماده فعال موجود در NovoMix، انسولین آسپارت، با روشی شناخته می شود که به عنوان “فن آوری DNA نوترکیب” شناخته می شود: این ماده توسط مخمری تهیه می شود که ژن (DNA) دریافت کرده و باعث می شود انسولین آسپارت تولید شود.

انسولین آسپارت تفاوت کمی با انسولین انسانی دارد. این تغییر بدان معناست که سریعتر از انسولین انسانی توسط بدن جذب می شود و بنابراین زودتر شروع به کار می کند. NovoMix به دو شکل انسولین آسپارت دارد: فرم محلول که در عرض 10 دقیقه پس از تزریق کار می کند و شکل متبلور(پروتامینه شده) که در طی روز بسیار کندتر جذب می شود. انسولین جایگزین همانند انسولین تولید شده طبیعی عمل می کند و به گلوکز کمک می کند تا از خون وارد سلول شود. با کنترل سطح گلوکز خون، علائم و عوارض دیابت کاهش می یابد.

عوارض جانبی NovoMix چیست؟

شایعترین عارضه جانبی با NovoMix (در بیش از 1 بیمار از هر 10 بیمار دیده می شود) هیپوگلیسمی ( کاهش سطح قند خون) است.

NovoMix در افرادی که ممکن است نسبت به انسولین آسپارت یا سایر مواد از حساسیت بالا (حساسیت) برخوردار باشند، نباید استفاده شود. دوزهای NovoMix نیز ممکن است در صورت استفاده با سایر داروهای تاثیر گذار بر روی سطح قند خون، نیاز به تعدیل داشته باشند.

منبع: Drugs.Com

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.