آیا انسولین اعتیاد آور است : داروهای زیادی برای کنترل دیابت تجویز می‌شوند. اما معمول‌ترین و معروف‌ترین آنها، «انسولین» است  که دارویی بسیار موثر و مفید در درمان دیابت می باشد. انسولین هورمونی است که به‌وسیله سلول‌های بتای پانکراس (لوزالمعده) تولید می‌شود و کنترل قندخون را به عهده دارد. در افراد دیابتی، پانکراس انسولین کافی تولید نمی‌کند یا سلول بدن قادر نیست از انسولین تولید شده استفاده کند.

در نتیجه قند خون بالا می‌رود و باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود. در دیابت نوع ۱، سلول‌های بتا تخریب شده‌اند و در نتیجه پانکراس دیگر انسولین نمی‌سازد. افراد مبتلا به این بیماری به تزریق انسولین نیاز دارند تا بتوانند از قند موجود در غذاها استفاده کنند، اما در دیابت نوع۲، انسولین ساخته می‌شود اما بدن به این انسولین پاسخ‌دهی خوبی ندارد. بعضی از این افراد به مصرف داروهای کنترل  دیابت و تعدادی از آنها به تزریق انسولین نیاز دارند تا به بدن خود کمک کنند بتوانند از قند برای انرژی استفاده کند.

انسولین و درمان دیابت

انسولین و درمان دیابت

آیا انسولین اعتیاد آور است

از آنجا که مولکول انسولین، پروتئینی درشت است نمی توان آن را به صورت خوراکی استفاده کرد زیرا آنزیم های معده و روده آن را تکه تکه می کنند و قبل از جذب به قطعات ریز تقسیم می شود و خاصیت خود را از دست می دهد.به همین دلیل انسولین باید به صورت تزریقی استفاده شود.باورهای غلطی درباره تزریق انســولین وجود دارد. بسیاری از مردم تصور می کنند اگر یک بار انســولین تزریق کنند، به آن معتاد می شــوند. این افراد احتمالا انسولین را مثل مورفین تزریقی می پندارند که احتمال اعتیاد به آن زیاد است. واقعیت این اســت که انسولین به هیچ وجه اعتیاد آور نیست. هر بیمار دیابتی وقتی دچار بیماری دیگری می شــود، به دلیل حال عمومی بد و به هم خوردن اشــتها ممکن است نیاز به انسولین پیدا کند.

در این موارد ما چند روز به بیمار انسولین تزریق می کنیم وبعد دوباره او می تواند با داروی خوراکی دیابت را درمان کند. موارد دیگری نیز وجود دارد که از انســولین برای یک دوره محدود استفاده می شود؛( مثلا بیمارانی که قند خونشان بسیار بالا رفته حتی کسانی که تازه به دیابت مبتلا شده اند) برای مدت کوتاهی مثلا یک ماه می توانند از انســولین اســتفاده کنند و بعد از این که قند خونشــان کنترل شــد دوباره برای آنها داروی خوراکی تجویز می شود. البته باید دانست، ابتدا بیمار باید رژیم غذایی صحیح در پیش گیرد و ورزش منظم داشته باشد تا درمان دیابت موثر واقع شود.

نکته بســیار مهم این اســت که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بعد از حدود ۲۰ تا ۲۵ ســال از شــروع بیماری به احتمال زیاد نیاز به تزریق روزانه انســولین پیدا خواهند کرد و اگر انســولین تزریق نکنند، بســرعت دچار ضعف و ناتوانی خواهند شد. در این حالت،انســولین تزریقی، جایگزین انســولین درونی می شــود که بدن شخص قادر نیست به اندازه کافی آن را تولید کند.در مورد دیابت ِدوران بارداری باید به این نکته اشاره شود که در بسیاری موارد، افزایش قند خون در دوران بارداری گذراست و قند خون  بعد از اتمام بارداری به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

با وجود این، برای جلوگیری از آسیب به جنین در اثر بالا بودن قند خون ممکن است پزشک متخصص تزریق انسولین را تجویز کند . در این مورد نیز تزریق انسولین سبب بروز وابستگی نمی شود و پس از اتمام بارداری در بیشتر موارد با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی روزانه قند خون کنترل خواهد شد .بنابراین این ادعا که انسولین اعتیادآور است ، اصلا صحیح نیست و یک حرف بی پایه و اساس و غیرعلمی است که توسط افراد غیر متخصص شایع شده است. انسولین یک ماده حیاتی و ضروری برای بدن است؛ این حرف مثل این است که بگوییم هوا یا خون یا هر ماده حیاتی دیگر اعتیادآور است!

لازم به ذکر است که انسولین به عنوان یک داروی اساسی برای درمان بیماران دیابتی نوع یک و نوع دو که به درمان های دیگر جواب نداده اند، تجویز می گردد. مهم این است که تجویز و تعیین دوز مصرف این دارو بایستی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری گردد.

باید بدانیم کم عارضه ترین ، بهترین ، موثرترین و ارزان ترین درمان برای دیابت انسولین است .