اعتیاد انسولین

آیا انسولین اعتیاد آور است : داروهای زیادی برای کنترل دیابت تجویز می‌شوند. اما معمول‌ترین و معروف‌ترین آنها، «انسولین» است  که دارويي بسيار موثر و مفيد در درمان ديابت می باشد. انسولین هورمونی است که به‌وسیله سلول‌های بتای پانکراس (لوزالمعده) تولید می‌شود و کنترل قندخون را به عهده دارد. در افراد دیابتی، پانکراس انسولین کافی تولید نمی‌کند یا سلول بدن قادر نیست از انسولین تولید شده استفاده کند.

در نتیجه قند خون بالا می‌رود و باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود. در دیابت نوع ۱، سلول‌های بتا تخریب شده‌اند و در نتیجه پانکراس دیگر انسولین نمی‌سازد. افراد مبتلا به این بیماری به تزریق انسولین نیاز دارند تا بتوانند از قند موجود در غذاها استفاده کنند، اما در دیابت نوع۲، انسولین ساخته می‌شود اما بدن به این انسولین پاسخ‌دهی خوبی ندارد. بعضی از این افراد به مصرف داروهای کنترل  دیابت و تعدادی از آنها به تزریق انسولین نیاز دارند تا به بدن خود کمک کنند بتوانند از قند برای انرژی استفاده کند.

انسولین و درمان دیابت
انسولین و درمان دیابت

آیا انسولین اعتیاد آور است

از آنجا كه مولكول انسولين، پروتئيني درشت است نمي توان آن را به صورت خوراكي استفاده كرد زيرا آنزيم هاي معده و روده آن را تكه تكه مي كنند و قبل از جذب به قطعات ريز تقسيم مي شود و خاصيت خود را از دست مي دهد.به همين دليل انسولين بايد به صورت تزريقي استفاده شود.باورهاي غلطي درباره تزريق انســولين وجود دارد. بسياري از مردم تصور مي كنند اگر يك بار انســولين تزريق كنند، به آن معتاد مي شــوند. اين افراد احتمالا انسولين را مثل مورفين تزريقي مي پندارند كه احتمال اعتياد به آن زياد است. واقعيت اين اســت كه انسولين به هيچ وجه اعتياد آور نيست. هر بيمار ديابتي وقتي دچار بيماري ديگري مي شــود، به دليل حال عمومي بد و به هم خوردن اشــتها ممكن است نياز به انسولين پيدا كند.

در اين موارد ما چند روز به بيمار انسولين تزريق مي كنيم وبعد دوباره او مي تواند با داروي خوراكي ديابت را درمان كند. موارد ديگري نيز وجود دارد كه از انســولين براي يك دوره محدود استفاده مي شود؛( مثلا بيماراني كه قند خونشان بسيار بالا رفته حتي كساني كه تازه به ديابت مبتلا شده اند) براي مدت كوتاهي مثلا يك ماه مي توانند از انســولين اســتفاده كنند و بعد از اين كه قند خونشــان كنترل شــد دوباره براي آنها داروي خوراكي تجويز مي شود. البته بايد دانست، ابتدا بيمار بايد رژيم غذايي صحيح در پيش گيرد و ورزش منظم داشته باشد تا درمان ديابت موثر واقع شود.

نكته بســيار مهم اين اســت كه بيماران مبتلا به ديابت نوع دو بعد از حدود 20 تا 25 ســال از شــروع بيماري به احتمال زياد نياز به تزريق روزانه انســولين پيدا خواهند كرد و اگر انســولين تزريق نكنند، بســرعت دچار ضعف و ناتواني خواهند شد. در اين حالت،انســولين تزريقي، جايگزين انســولين دروني مي شــود كه بدن شخص قادر نيست به اندازه كافي آن را توليد كند.در مورد دیابت ِدوران بارداری باید به این نکته اشاره شود که در بسياري موارد، افزايش قند خون در دوران بارداري گذراست و قند خون  بعد از اتمام بارداري به حالت طبيعي باز خواهد گشت.

با وجود اين، براي جلوگيري از آسيب به جنين در اثر بالا بودن قند خون ممکن است پزشک متخصص تزریق انسولین را تجویز کند . در اين مورد نيز تزريق انسولين سبب بروز وابستگی نمی شود و پس از اتمام بارداري در بيشتر موارد با رعايت رژيم غذايي مناسب و فعاليت بدني روزانه قند خون كنترل خواهد شد .بنابراین این ادعا که انسولین اعتیادآور است ، اصلا صحیح نیست و یک حرف بی پایه و اساس و غیرعلمی است که توسط افراد غیر متخصص شایع شده است. انسولین یک ماده حیاتی و ضروری برای بدن است؛ این حرف مثل این است که بگوییم هوا یا خون یا هر ماده حیاتی دیگر اعتیادآور است!

لازم به ذکر است که انسولین به عنوان یک داروی اساسی برای درمان بیماران دیابتی نوع یک و نوع دو که به درمان های دیگر جواب نداده اند، تجویز می گردد. مهم این است که تجویز و تعیین دوز مصرف این دارو بایستی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری گردد.

باید بدانیم کم عارضه ترین ، بهترین ، موثرترین و ارزان ترین درمان برای دیابت انسولین است .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.