۲۳ آبان ۱۴۰۰ روز جهانی دیابت است؛ با توجه به افزایش روزافزون مبتلایان به این بیماری، این روز با هدف افزایش آگاهی در رابطه با این بیماری، علل و عوارض آن نامگذاری شده است.

در متن پیش رو قصد داریم شما را با علل نامگذاری این روز و نماد بیماری دیابت آشنا کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • روز جهانی دیابت چه روزی است؟
  • شعار روز جهانی دیابت در سال ۱۴۰۰
  • شیوع بیماری دیابت چقدر است؟

روز جهانی دیابت چه روزی است؟

در سال ۱۹۹۱ فدراسیون جهانی دیابت(IDF) و سازمان بهداشت جهانی(WHO) تاریخ ۱۴ نوامبر را به عنوان روز جهانی دیابت معرفی کردند؛ این روز مصادف است با تاریخ تولد «فردریک بانتینگ»؛ کسی که همراه با «چارلز بست» انسولین را کشف کرد.

باتوجه به افزایش روزافزون مبتلایان به این بیماری، این روز با هدف آشنایی و اطلاع‌رسانی عموم مردم درباره دیابت، عوارض و درمان آن نام‌گذاری شده است. دیابت درمان‌ نشده می‌تواند عوارضی جدی از قبیل کوری ناگهانی، نارسایی کلیوی، سکته مغزی و قطع پا به دنبال داشته باشد؛ به همین جهت می‌تواند باعث ایجاد هزینه‌های طولانی‌مدت پزشکی و غیرپزشکی برای بیماران، خانواده‌ی آن‌ها، مراقبین و نظام سلامت شود.

روز جهانی دیابت بزرگ‌ترین کارزار آگاهی‌دهی در جهان است. این کارزار هرساله توجهاتی را به خود جلب می‌کند که برای مبتلایان به دیابت اهمیت زیادی دارد؛ و تلاش می‌کند تا دیابت را کاملا در کانون توجهات عمومی و سیاسی قرار دهد.

شعار روز جهانی دیابت در سال ۱۴۰۰

شعار این روز در سال ۱۴۰۰ «دسترسی به مراقبت‌های دیابت» می‌باشد:

«میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به امکانات مراقبتی دیابت دسترسی ندارند.

بیماران مبتلا به دیابت نیازمند مراقبت‌های مداوم برای مدیریت دیابت و پیشگیری از عوارض آن هستند.

ما دیگر نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا:

  • داروها، امکانات، حمایت و مراقبت‌های موردنیاز برای درمان دیابت برای مردم سراسر جهان فراهم شود؛
  • دولت‌ها سرمایه‌گذاری در مراقبت و پیشگیری از دیابت را افزایش دهند.

«این روز می‌تواند فرصتی استثنایی برای ایجاد تغییرات برای بیش از ۴۶۰ میلیون نفر از مبتلایان به دیابت و میلیون‌ها نفر از افراد درمعرض خطر ایجاد کند.»

کارزار روز جهانی دیابت(WDD) با اهداف زیر شکل گرفته است:

  • ایجاد صحنه‌ ای برای ارتقا تلاش های فدراسیون بین‌المللی دیابت(IDF) در سال
  • یک محرک جهانی با هدف ارتقا اهمیت اقدامات هماهنگ و منسجم برای مقابله با دیابت، به عنوان یک مسئله مهم سلامتی در جهان

این کارزار با لوگویی از یک دایره آبی از سال ٢٠٠٧ شناخته می‌شود. دایره آبی نمادی جهانی برای آگاهی درباره دیابت است. این نماد، نشانه‌ی یکپارچگی جامعه جهانی دیابت در واکنش به اپیدمی دیابت می‌باشد.

این کارزار در سال ۲۰۲۰ صدمین سال کشف انسولین را جشن خواهد گرفت و تلاش برای آگاهی بخشی درباره دیابت و دسترسی همه به نیازهای مراقبتی دیابت را ادامه خواهد داد.

شیوع بیماری دیابت چقدر است؟

به استناد سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حال حاضر حدود بیش از ۴۲۰ نفر از بالغین سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند؛ تخمین زده می‌شود که تا پایان سال ۲۰۳۰ این عدد به ۵۷۸ و تا سال ۲۰۴۵ به ۷۰۰ میلیون نفر برسد.

با تغییر سبک زندگی شمار مبتلایان به بیماری دیابت روز به روز در حال افزایش است. با توجه به عوارض بلندمدتی که دیابت می‌تواند برای فرد مبتلا، خانواده‌ها و تیم درمانی ایجاد کند. شناخت و اطلاع‌رسانی درباره این بیماری مزمن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

روز جهانی دیابت در سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ با هدف به امید دسترسی همه مبتلایان به خدمات مراقبتی دیابت در سراسر چهان برگزار می‌شود.