سوالات متداول

پرسش و پاسخ های دنیای دیابت

تشخیص دیابت از طریق اعداد قند خون چگونه است؟

سه معیار تشخیص دیابت بر اساس اعداد آزمایش به شرح زیر می باشد:
اگر حداقل در دو آزمایش متوالی، میزان قند خون ناشتا بیش از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر باشد.
اگر قند غیر ناشتا بالای ۲۰۰ باشد.
اگر میانگین قند سه ماهه بالای ۶٫۴ باشد.

چگونه بفهمیم دیابت داریم؟ ( علائم دیابت چیست؟)

 • پرنوشی
 • پر ادراری
 • تشنگی و خشکی دهان
 • ضعف و بی حالی و خستگی مفرط
 • تاری دید
 • افسردگی، اظطراب و عصبانیت شدید
 • تاخیر در بهبود زخم ها
 • زخم پا
 • کاهش وزن
 • کاهش تمرکز و کاهش حافظه
 • کاهش میل جنسی
 • تغییر رنگ پوست در ناحیه ی ساق پا
 • کمای دیابتی
 • دل درد، دل پیچه، تهوع و استفراغ

عوامل زمینه ساز دیابت نوع دوم چیست؟

 • چاقی
 • سن بالای ۴٠ سال
 • فشار خون بالا
 • سابقه دیابت بارداری
 • سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی
 • مصرف دخانیات
 • افزایش چربی خون
 • مصرف کورتونها
 • سابقه خانوادگی دیابت نوع دوم
 • کم تحرکی
 • کیست های متعدد تخمدان

دیابت نوع اول در چه افرادی دیده می شود؟

این افراد اغلب لاغرتر از دیابتی های نوع ۲ هستند و عموما در گروه سنی زیر ۳۰ سال(کودکان، نوجوانان و جوانان) بروز می کند. معمولا سطح تولید انسولین در بدن این افراد به نزدیک صفر می رسد و برای جبران این کمبود می بایست انسولین تزریق کنند. این گروه از مبتلایان حدودا ١٠ درصد کل بیماران دیابتی را شامل می شوند. در واقع عامل اصلی دیابت نوع یک به تخریب پیش رونده سلول های بتای پانکراس و توقف تولید انسولین باز می گردد. دیابت غالبا یک بیماری بی سر و صدا است. اما گاهی علائم دیابت در نوع یک خیلی شدید و پر سر و صدا و ناگهانی اتفاق می افتد که به این حالت کمای دیابتی یا (کتواسیدوز) گفته می شود که می تواند به عنوان اولین علامت بیماری دیابت نوع یک اتفاق بیفتد. در این حالت مواد سمی ناشی از سوخت و ساز ناقص چربی ها (کتون بادی ها) در خون تجمع کرده و بیمار را به کما می برند.


دیابت نوع دوم در چه افرادی دیده می شود؟

اغلب بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم، چاق و بالای ۴٠ سال هستند تحرک کمی دارند و از رژیم های غذایی نا مناسب مثل فست فود استفاده میکنند. گاهی در خانواده درجه یک این بیماران سابقه سابقه دیابت وجود دارد. این بیماران می توانند با تغذیه صحیح، کاهش وزن و ورزش مناسب تا مدت ها بیماری خود را مدیریت کنند زیرا معمولا سطح انسولین این افراد به صفر نمی رسد و در واقع میزان تولید انسولین این افراد کاهش پیدا کرده و یا به دلیل چاقی، بدن این افراد در برابر انسولین تولید شده مقاومت نشان میدهد که این مقاومت با ورزش، رژیم غذایی و کاهش وزن می تواند بهبود یابد و در صورتی که با این روش ها قند خون کنترل نشود می توان با نظر پزشک از داروهای خوراکی یا انسولین جهت درمان این دسته بیماران کمک گرفت.


کاهش وزن در افراد دیابتی چاق (دیابت نوع دو) چه اهمیتی دارد؟

یکی از علل ایجاد بیماری دیابت نوع ۲ چاقی و اضافه وزن است .چاقی باعث مقاومت به انسولین می شود. افرادی که اضافه وزن دارند به احتمال بیشتری مبتلا به دیابت نوع ۲ می شوند. و کسانی هم که چاقی و دیابت را با هم دارند در برابر درمان های دیابت از خود مقاومت نشان می دهند به داروها کمتر پاسخ می‌دهند و باید با دز بیشتری دارو مصرف کنند و کمتر هم اهداف درمانی (کنترل قندخون) می رسند. افراد چاق در معرض خطر بیماری های قلبی مثل سکته قلبی،سکته مغزی،انواع سرطان ها،فشار خون چربی خون کبد چرب لخته خون در عروق پا(DVT) می‌شوند.
با این مقدمه کاملا مشخص است که یکی از پایه های درمان در دیابت نوع ۲ و چاقی کم کردن وزن و نگه داشتن وزن در محدوده ایده آل می باشد.


آیا افراد دیابتی هم میتوانند غذاهای شیرین بخورند؟

بله خبر خوب این است که افراد دیابتی می توانند از غذاهای شیرین مورد علاقه خود هم استفاده بفرمایند. انتخاب نوع غذا در افراد دیابتی اولویت سوم در انتخاب غذا می باشد. اولویت اول مقدار کربوهیدرات (قند موجود در غذا )و نکته دوم مهم زمان استفاده از آن به عنوان وعده غذایی اصلی یا میان وعده می باشد. پس در شرایط مساوی از نظر مقدار کربوهیدرات و زمان مناسب مصرف آن می توان مثلاً معادل همان یک کف دست نان یا میوه که قرار است در میان وعده استفاده کنیم از شیرینی هم استفاده کنیم و از زندگی مان لذت ببریم. در شرایطی که قند خون بیمار تحت نظر کاملا کنترل شده باشد حتی تا یک یا دو بار در ماه لغزش و مصرف مواد قندی بر اساس دلخواه شخص معنی ندارد


رعایت چه نکاتی قبل از شروع فعالیت ورزشی در افراد دیابتی لازم است؟

یادمان باشد که بهتر است فعالیت ورزشی یک تا دو ساعت پس از صرف غذا باشد ترجیحا بهتر است عصرها بین ساعت ۵ تا ۷ ورزش کنید اما اینها همه ایده آل های ورزشی هستند و ما به دنبال ایده آل ها نیستیم به عبارتی ورزش کردن در بدترین شرایط مثلاً ساعت دوازده و نیم شب تا یک هم از ورزش نکردن بهتر است. قبل از از انجام ورزش به خصوص در کسانی که انسولین استفاده می کنند ایا کودکانی که دیابت نوع یک دارند حتماً قند خون خود را بگیرند اگر قندان ها زیر ۱۰۰ بود حتماً یک تا دو واحد کربوهیدرات (معادل یک یا دو بیسکویت ساقه طلایی) استفاده کنند و سپس در صورتی که شدت تمرین زیاد است هر نیم ساعت یک تا دو واحد کربوهیدرات مجددا استفاده کنند اما در صورتیکه شدت تمرین کم یا متوسط است به خصوص در کودکان بهتر است هم نیم ساعت مجدد قند خون چک شود و در صورتی که قند خون زیر ۱۰۰ بود از محلول های قندی استفاده کند و در صورتی که قند بین۱۰۰تا ۲۰۰ بود می تواند به ورزش ادامه دهد. یادمان باشد در شروع ورزش در صورتی که گندمان بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ باشد نیاز به مصرف کربوهیدرات وجود ندارد و در صورتی که گندمان بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ باشد با احتیاط و کنترل مجدد هر نیم ساعت قند خون و آب به مقدار کافی می تواند ورزش کند اما در صورتی که در شروع ورزش بالای ۲۵۰ باشد ورزش کردن ممنوع است چرا که می تواند باعث بالاتر رفتن قند خون یا تولید مواد سمی به نام کتون بادی ها و به کما رفتن فرد بشود


آیا در تست قند خون می بایست فقط از یک انگشت استفاده شود؟

خیر از تمام انگشتان دست میتوان برای گرفتن خون استفاده کرد و بهتر است به صورت گردشی این کار انجام شود و هر بار از یک انگشت خون گیری انجام شود. خونگیری بهتر است از کناره های انگشت صورت پذیرد تا خون بهتر و درد کمتری داشته باشد. برای خونگیری نباید خیلی انگشت را فشار داد.


قبل از تست قند خون برای تمیز کردن انگشت میتوان از آب دهان یا الکل استفاده کرد؟

خیر برای پاکسازی انگشت قبل از خونگیری بهتر است از آب خالی استفاده شود. در صورتی که دست ها کثیف و آلوده است بهتر است با آب و صابون به خوبی شسته شود. بعد از شست و شو به دقت دست و انگشتی را که می‌خواهید از آن خونگیری کنید خشک کنید قبل و بعد از خونگیری نیازی به الکل،پد الکلی و پنبه الکل و نظایر آن نیست.
به هیچ وجه تحت هیچ شرایطی قبل از خونگیری انگشتتان را با بزاق دهان پاک و یا آغشته نکنید این کار بسیار خطرناک می باشد چرا که در بزاق دهان ما انسان ها باکتری های بسیار خطرناک و مهلکی وجود دارد این باکتری ها به خصوص در بزاق افراد دیابتی که قند بالایی دارند و محیط مناسب تری برای رشد این میکروارگانیسم ها فراهم است بیشتر و خطرناک تر هم هستند. بعد از وارد شدن سوزن به دست این میکروب ها می‌توانند از سد دفاعی پوستی عبور کرده و وارد بافت ها و نسج های زیر پوستی شوند و چون دیابتی ها هم از سطح ایمنی پایین تری برخوردار هستند به احتمال زیاد دچار عفونت خطرناک و حتی از دست دادن انگشت می‌شوند.


bg-border

درباره مرکز دیابت ارمغان

هدف از تاسیس این مرکز آموزش پیشگیری و کنترل دیابت، درمان همه جانبه بیماران دیابت و … می باشد. در راستای نیل به این اهداف رویکرد این مرکز بکارگیری راهکارهای علمی و قابل اجرا، بر اساس اخرین مطالعات و دستاوردهای علمی ایران و جهان در بیماران دیابتی، خانواده ی آنان و افراد مستعد ابتلا به این بیماری می باشد.

تمامی حقوق برای مرکز درمان دیابت ارمغان محفوظ است. © 1396

طراحی و پشتیبانی نوین راهکار تات