در دپارتمان زخم خواهیم پرداخت به :

تاریخچه ی درمان زخم

پانسمان های نوین در درمان زخم دیابتی : در گذشته پانسمان های سنتی با استفاده از یک محلول ضد عفونی کننده ( غالباً بتادین یا آب اکسیژنه) و یک یا چند لایه گاز استریل برای جذب ترشحات زخم استفاده می شد. مقالات علمی کنگره ی زخم اروپا EWMA ثابت میکند بتادین و آب اکسیژنه نه تنها باعث بهبود زخم نمی شوند بلکه روند ترمیم زخم را کند میکنند و استفاده از این مواد در کشور های غربی و اروپایی منسوخ شده است

پانسمان سنتی باید به صورت روزانه تعویض گردد ولی در صورتی که ترشحات زخم زیاد باشد باید گاهاً روزی دو یا سه بار تعویض گردد که لازمه ی آن صرف وقت و هزینه ی بیشتر همراهان بیمار و پرستاران بخش های مختلف بیمارستان میباشد در حالی که پانسمان های نوین برای زخم هایی با ترشح بالا میتواند حتی ۴٨ ساعت ماندگاری داشته باشد.

دپارتمان درمان زخم پای دیابتی

اگر پا دچار عارضه یا تاولی شد خوددرمانی نکنید . یکی ازجدی ترین مشکلات این است که فردِ بیمار همه جور اقدامات درمانی از قبیل آغشته کردن زخم با عسل خانگی و انواع ترکیبات خانگی ، دود کردن عنبرنسا و…. را انجام می دهد که این امر باعث می شود وقت مناسب برای درمان هدر رود و باعث می شود که زخم پا عفونی شود ، انگشت شصت سیاه شود و عفونت به استخوان رسیده و تازه زمانی که احتمال قطع پا بیشتر می شود فرد برای درمان مراجعه کند.بنابراین در صورت حتی مشاهده یک تاول کوچک برای شروع اقدامات درمانی به متخصص مربوطه مراجعه کنید و از انجام هر گونه درمان های خانگی و درمان های خودسرانه اکیدا خودداری کنید.

درمان زخم پای دیابتی شامل جراحی های لازم، برداشتن بافت آسیب دیده و مرده پوست و پاکسازی زخم می باشد.باید اشاره کنیم که تمیز کردن زخم یک کار تخصصی است و انجام درمان های خانگی مضرات زیادی را در بردارد . مسلما هر چه زخم عفونی تر شود مستلزم صرف زمان بیشتر و هزینه های گزاف تری برای درمان است و حتی احتمال بهبودی نیز کاهش می یابد.باید توجه داشت که شستشوی زخم با محلول های خاص ، پانسمان مناسب و تخصصی ( پانسمان نوین )  توسط کارشناسان مجرب و استفاده از آنتی بیوتیک های خاص باید صورت پذیرد.

خدمات دپارتمان زخم کلینیک ارمغان کرج

 • انجام پانسمان برای انواع زخم های سوختگی ، دیابتی ، عروقی ، زخم بستر و زخم های جراحی
 • نوردرمانی (PHOTO THERAPY)
 • لارو درمانی(MAGGOT THERAPY)
 • آب درمانی (HYDRO THERAPY)
 • اکسیژن درمانی (OXYGEN THERAPY)
 • پلاکت درمانی (PRP)
 • درمان زخم با فشار منفی ( VACUUM THERAPY)
 • درمان های زیستی ( BIO THERAPY)
 • درمان با سلول های بنیادی ( STEM CELLS )
 • پیوند پوست آلو گرافت (AMNION DRESSING)
 • ترمیم پینه و ترک پا (KERATOSIS THERAPY)
 • لیزر تراپی (لیزر پلاسما هلیوم ) (LASER THERAPY )
 • دبریدمان زخم با کمک فشار آب (VERSA JET)
 • استفاده از انواع پانسمان های نوین (Advanced Dressing )

خدمات مربوط به درمان زخم پای دیابتی در دپارتمان زخم

زخم پای دیابتی یکی از مشکلات رایجی است که افراد دیابتی با آن دست و پنجه نرم میکنند که متاسفانه در صورتی که درمان نشود یا درمان صحیحی برای آن انتخاب نشود منجر به صرف هزینه های مالی فراوان در سیستم بهداشت کشور و همچنین  منجر به قطع عضو فرد دیابتی میگردد .

هدف ما ، برداشتن فشار مالی از سیستم بهداشتی و درمانی کشور و بالا بردن سطح  کیفیت زندگی افراد دیابتی با جلوگیری از قطع عضو این افراد می باشد .

خدمات مربوط به درمان  زخم بستر و زخم های فشاری در دپارتمان زخم

زخم بستر یا زخم های فشاری  گروهی از زخم ها هستند که احتمال بروز این زخم ها در افرادی که مدت طولانی در بخش های ویژه بیمارستان ها یا مراکز مراقبت از سالمندان و معلولین بستری هستند یا در منزل بستری میباشند ، زیاد است . زخم های فشاری هر ساله هزینه ی زیادی را بر گردن سیستم بهداشت و درمان تحمیل میکند و وقت و انرژی زیادی را از پرستاران میگیرد ، به طوری که میزان بروز زخم بستر در بیمارستان ها معیاری مهم در اعتبار سنجی بیمارستان و وسیله ی سنجش برای کیفیت کاری کادر پرستاری بیمارستان به حساب میاید  ، هدف ما ایجاد محیطی جهت مشاوره در مورد روش های پیشگیری و درمان زخم بستر و زخم های فشاری و ارائه ی خدمات تخصصی استاندارد با روش های نوین درمان زخم های فشاری در دنیا می باشد که با حضور کادر پزشکی و پرستاری متخصص و آموزش دیده در مطب یا منزل انجام میگیرد .

 

خدمات مربوط به زخم های سوختگی در دپارتمان زخم

زخم های سوختگی جز زخم های مهمی به شمار می رود که احتمال عفونی شدن و از بین رفتن بیمار در آن زیاد میباشد و هر دفعه تعویض پانسمان سنتی درد زیادی برای بیمار به همراه دارد و هزینه بردار و زمان بر میباشد ، هدف ما استفاده از پانسمان های نوین تخصصی سوختگی جهت درمان این نوع زخم ها با درد کمتر و زمان کمتر ، می باشد همچنین با توجه به اینکه پانسمان های نوین مدت زمان بیشتری بر روی زخم باقی می مانند تعداد تعویض پانسمان کمتر میشود در نتیجه وقت بیمار کمتر گرفته میشود ضمنا  با کمک پانسمان های آنتی باکتریال موضعی نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک ها کاهش یافته ( جهت جلوگیری از مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها ) و سطح کیفیت سلامت بیمار بالا می رود . گروه ما با استفاده از پانسمان های بیولوژیک ( پرده ی آمنیون ) نیاز به جراحی گرافت پوستی را برای بیماران سوختگی کاهش میدهد که خود باعث کمتر شدن درد بیمار ، کمتر شدن تعداد محل زخم جراحی گرافت ( دونر سایت ) و کاهش زمان و هزینه ی بستری بیمار میشود .

خدمات مربوط به زخم های قبل و بعد از جراحی در دپارتمان زخم مرکز

گروهی از زخم ها قبل از انجام عمل های جراحی  همانند گرافت و فلپ  نیازمند آمادگی بستر زخم و برداشتن بافت های مرده می باشند .  هدف ما ایجاد بستر مناسب زخم  جت آمادگی برای اعمال جراحی می باشد .

گروهی دیگر از زخم ها بعد از جراحی نیازمند مراقبت و تمیز نگه داشتن بخیه ها ( سوچور ها ) می باشند  ( همانند زخم های جراحی ارتوپدی تعویض مفصل و جراحی های زیبایی و… ) ، هدف ما وجود یک پانسمان  استریل بر روی زخم های ناشی از برش جراحی  ( انسزیون ها ) با کمک پانسمان های نوین می باشد .

خدمات مربوط به زخم های عروقی در دپارتمان زخم

زخم های عروقی در افرادی که بخاطر شغل خود زیاد سرپا می ایستند همانند آرایشگر ها ، پرستاران و … بیشتر دیده میشوند همچنین زخم های ناشی از اکستراوزیشن ( خروج دارو سرم از رگ و تجمع زیر پوست ) جز زخم های عروقی محسوب میشوند که درد زیادی برای بیمار به همراه دارد . هدف ما ارائه ی خدمات پانسمانی برای بیماران دارای  زخم های عروقی همراه با پانسمان نوین و  بانداژ های فشارنده برای درمان این گروه از بیماران می باشد .

پرسنل و کادر درمانی مرکز درمان دیابت

دپارتمان زخم دیابتی (کارشناسان مراقبت از زخم استومی، سوختگی و بی اختیاری): محمد ذوالفقاری


کارشناس دپارتمان زخم کلینیک ارمغان: محمد ذوالفقاری

وقت دهی  :مراجعین محترم لطفا برای گرفتن وقت مشاوره با پذیرش هماهنگ شوید. جهت دریافت نوبت به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.