کرونا و مسمومیت با متانول: این روزها به دلیل شیوع بیماری نوظهوری به نام کرونا در کشور، ترس عمومی از آلوده شدن به این ویروس، سبب رفتارهای نامتعارف در جامعه گردیده است. یکی از این رفتارها استفاده بی مورد و بیش از حد، از الکل ها برای ضدعفونی کردن دست ها، سطوح، البسه و حتی خوراکی ها و گاهی غرغره کردن آن برای استریل کردن دهان می باشد.

کرونا و مسمومیت با متانول

الکل اتانول ۷۰ درصد بهترین خاصیت ضد میکروبی را دارد و الکل با درجه خلوص کمتر از ۶۲درصد دیگر اثر ضد عفونی کنندگی ندارد و بعضی از الکل ها مانند: “متانول” یا الکل صنعتی و “اتیلن گلایکول” یا الکلی که در ضد یخ ها استفاده می شود، خاصیت میکروب کشی کمتری دارند. در غلظت های بالا یا پایین، از خاصیت ضد میکروبی اتانول نیز کاسته می شود، به همین دلیل شراب های خوراکی اصولاً خاصیت ضدمیکروبی ندارند و حتی بر عکس، مصرف الکل خوراکی سبب تضعیف سیستم ایمنی می شود.
متاسفانه مصرف بی رویه الکل توسط افرادی که قبلا الکل مصرف می کردند، یا افرادی که به تصور ضد میکروبی بودن الکل خوراکی، به دنبال شیوع کرونا، آن را مصرف می کنند، همچنین شستشوی بی رویه دست‌ها با الکل یا آلوده کردن لباس‌ها یا دهان شویه کردن با الکل، سبب مسمومیت های زیادی در روزهای اخیر گردیده است.
خطرناک تر از این موضوع استفاده از الکل های صنعتی مانند: “متانول و اتیلن گلایکول”، به جای الکل اتانول می باشد. در صنعت معمولاً این دو نوع الکل را با مواد رنگی که بعضاً خودشان سمی هستند مانند پیریدین، به رنگ زرد، نارنجی، سبز، آبی یا قرمز رنگی می کنند. همچنین ممکن است، موادی که طمع و بوی آنها را تغییر می دهد، به آنها اضافه می شود، تا مورد استفاده خوراکی قرار نگیرند. مثل دناتونیوم که تلخ کننده است.
متاسفانه در کمال ناباوری، سودجویان با استفاده از چند قطره سفید کننده آب ژاول، که عموم به آن وایتکس می‌گویند، آنها را بی رنگ کرده و به اسم الکل اتانول، به فروش می‌رسانند.
از طرف دیگر مصرف کننده های ناآگاه، آن را به عنوان الکل اتانول مصرف کرده، غافل از آنکه خوردن ۱۰ سی سی از این الکل (متانول) ۱۰۰ درصد کشنده است و یا ۳۰ سی سی متانول ۴۰ درصد (۲ قاشق غذاخوری)، بدون درمان، می تواند سبب مرگ شود متانول از طرف پوست جذب میشود و همین حجم اگر از راه پوست یا به صورت استنشاقی جذب شود، نیز می تواند خطرناک باشد. سه یا چهار نوبت شستشوی دست‌ها با متانول یا غرغره کردن دو نوبت متانول ۱۰۰ درصد می‌تواند، این حجم از ماده سمی متانول را وارد بدن نماید. یا اگر سطحی به وسعت چند متر مربع، با الکل متانول شستشو داده شده، و فرد در معرض استنشاق متانول تبخیر شده قرار گیرد، می تواند سبب مسمومیت جدی و حتی مرگ یا کوری فرد گردد.
علائم مسمومیت با متانول شامل: تهوع، استفراغ، اسهال، سرگیجه، تنگی نفس، درد شدید شکمی، بی قراری و تاری دید می‌باشد. این علایم از چند دقیقه بعد از مصرف تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف می توانند ایجاد گردد.
علائم مسمومیت با اتیلن گلیکول، که به عنوان ضد یخ استفاده می‌شود، شامل درد شکمی، اسهال، استفراغ، تشنج و اغما، تهوع و نارسایی قلبی و کلیوی می باشد.
در صورت مشاهده موارد فوق در اولین فرصت به مراکز مسمومیت مراجعه نماید تا فرد تحت درمان سریع قرار گیرد. در اغلب موارد برداشت سم با دیالیز تنها راه درمانی است. در غیر این صورت احتمال مرگ یا عوارض جدی وجود دارد.

برای پیشگیری از مسمومیت با الکل به موارد زیر توجه فرمایید

  1.  از خرید الکل های بدون شناسنامه و یا از مکان های نامعتبر خودداری فرمایید.
  2.  کمتر از الکل برای استریل کردن دست ها استفاده کنید، شستشو با آب و صابون به همان اندازه مفید می باشد.
  3.  به هیچ وجه الکل خوراکی خاصیت ضد میکروبی نداشته و غرغره کردن آن نیز هیچ فایده‌ای ندارد.
  4.  سطوح را با آب ژاول رقیق شده یا استریل کننده های دیگر، استریل کنید و کمتر از الکل استفاده نمایید.

این روزها مسمومیت با الکل بسیار شایع بوده و همچنین خطرات ناشی از مسمومیت با الکل بسیار جدی، شامل مرگ و نارسایی قلب، کلیه و یا کوری است، لذا توصیه های فوق را جدی بگیرید.