داروهای گیاهی موثر در درمان دیابت: سوال اینکه داروهای گیاهی و طب سنتی در درمان دیابت چه جایگاهی دارد آیا خوب هست که استفاده بشه یا نه؟ آیا عوارضی داره یا نه؟ آیا با داروهایی که پزشک تجویز می کنه تداخل ای داره یا نه؟ آیا در دراز مدت همون اثری که در ابتدا داشته، داره یا نه؟
استفاده از داروهای گیاهی در دیابت در آینده امیدوارکننده است اما تا امروز به اثبات نرسیده است. هدف از این مقاله، بررسی تأثیر داروهای گیاهی در درمان دیابت، با تمرکز بر مزایا و خطرات احتمالی است. در این مقاله از Medline ، مصاحبه های تخصصی ، کتاب ها ، مقالات و جستجوی اینترنتی در سایتها و مراجع معتبر تغذیه جهانی، برای شناسایی داروهای گیاهی با خواص ضد دیابتی، عوارض جانبی ، مواردمنع مصرف و اثرات متقابل روی داروها، استفاده شد. چهل و پنج گیاه با اثر شناخته شده در درمان دیابت برای بررسی انتخاب شدند ، از جمله: تریاک،آلوورا، دارچین هندوانه ابوجهل،تخم شنبلیله،خار مریم، زنجبیل بامیه،سیر ،دانه کتان،گزنه،بوقناق.

داروهای گیاهی موثر در درمان دیابت

اثرات بهداشتی ضد دیابتی شامل افزایش انسولین سرم ، کاهش قند خون ، افزایش متابولیسم گلوکز و / یا تحریک عملکرد لوزالمعده و کاهش مقاومت به انسولین است. در برخی تحقیقات عوارض جانبی گزارش شده اند و در برخی گزارش نشده است. بسیاری از داروهای گیاهی می توانند برای درمان ، پیشگیری و کنترل دیابت و به عنوان یکی از مؤلفه های رژیم غذایی بیماران دیابتی استفاده شوند. البته برخی از این گیاهان دارای عوارض جانبی ، منع مصرف و اثر متقابل تا خواسته با داروها هستند. به عبارتی اثر متقابل داروهای گیاهی و داروهای مصنوعی وجود دارد و ممکن است عواقب بالینی جدی را به همراه داشته باشد.
در حقیقت ، از آنجا که برخی گیاهان ، ویتامین ها و مکمل ها ممکن است با داروهای دیابت (از جمله انسولین) تداخل کنند و اثرات کاهش قند خون را ایجاد کنند، غالباً این بحث مطرح می شود که استفاده از روش های درمانی طبیعی می تواند قند خون را به حد خطرناکی پایین آورده و خطر سایر عوارض دیابت را افزایش دهد.
بطور کلی گیاهان و مکمل ها ، دیابت را درمان نمی کنند و یک درمان مستقل نیستند ، اما برخی از آنها ممکن است با درمان معمولی ترکیب شوند تا کمی از علایم وعوارض را کاهش دهند.یک وجه مشترک بین اکثر داروهای گیاهی پایین آورنده قند خون این است که اغلب آنها شدیداً تلخ می باشند و ممکن است اثرات سمی داشته باشند.

مردم همیشه قبل از مصرف هر گیاه تازه یا مکمل جدید باید با یک پزشک صحبت کنند.پزشک ممکن است توصیه کند که با دوز کمتری شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید تا دوز مناسب خودرا پیدا کنید. برخی از گیاهان دارویی می توانند با داروهای دیگری که همان کار را انجام می دهند ، مانند رقیق کننده های خون و داروهای فشار خون و داروهای ضد دیابت تداخل کنند و بسیار خطرناک باشند و اثرات مهلکی ببار بیاورند . قبل از شروع مکمل جدید باید از هرگونه تداخلات دارویی انها آگاه باشید. مردم همچنین باید از تهیه منابع گیاهی و مکمل های خود از منبع باکیفیت اطمینان حاصل کنند. سازمان غذا و دارو (FDA) گیاهان و مکمل ها را رصد نمی کند ، بنابراین محصولات(مثل کپسولها و پودرهای گیاهی دست ساز) ممکن است حاوی گیاهان و پرکننده های مختلفی باشند ، یک دوز نادرست را توصیه کنند یا به عنوان مثال با سموم دفع آفات آلوده باشند. گیاهان دارویی یک گزینه مکمل هستند و نباید جایگزین داروها تجویزی توسط پزشک شوند.

اغلب مطالعات در خصوص داروهای گیاهی،در حد ۳ تا ۶ ماه است در حالی که در مورد داروهای پزشکی مدت مطالعه بین سه سال تا پانزده سال،حداقل و در بعضی از موارد تا چهل پنجاه سال هم بوده است.به طور کلی تحقیقات در زمینه مواد خوراکی بسیار کم بوده و به صورت موردی بوده و در مورد تایید یا عدم تایید تاثیر آنها شواهد کافی موجود نمی باشد و برای اظهار نظر در این خصوص همچنان نیازمند تحقیقات بیشتر و گسترده تری هستیم. همچنین مقادیر مورد نیاز برای استفاده از مکمل های گیاهی در اغلب موارد نا مشخص می‌باشد.مطالبی که در این نوشته میخوانید صرفا جهت آگاهی کلی از داروهای گیاهی می‌باشد و به هیچ عنوان توصیه ای برای درمان با آنها نیست چرا که در اغلب موارد مقدارمصرف،مدت مصرف،تداخلات دارویی،نحوه مصرف و…نامشخص می‌باشد.

تاثیر تریاک در درمان بیماری دیابت

تاثیر تریاک در درمان بیماری دیابت

تاثیر تریاک در درمان بیماری دیابت

یافته ها نتایج نشان داد که میانگین قند خون ناشتا و ۲ ساعت بعد از غذا برای مدت محدودی بهتر میشود اما در میان مدت و بلندمدت تاثیری روی کاهش قند خون و چربی های خون ندارد. این تحقیقات نشان داد که گرچه تریاک ممکن است قند خون را به طور موقت کاهش دهد ، اما اثرات واضح و طولانی مدت بر گلوکز خون ندارد ، زیرا این ماده تأثیر معنی داری بر HbA1c(میانگین قند سه ماهه) ندارد.

تاثیر آلوئه ورا در درمان بیماری دیابت

تاثیر آلوئه ورا در درمان بیماری دیابت

تاثیر آلوئه ورا در درمان بیماری دیابت

ممکن است به ترمیم و محافظت از لوزالمعده کمک کند. آلوئه ورا گیاهی است که دارای کاربردهای مختلفی است. بسیاری از افراد از فواید آن برای راقبت از پوست آگاه هستند ، اما ممکن است مزایای دیگری از جمله کاهش سرعت پیشرفت دیابت نوع ۲ نیز داشته باشد. یک بررسی ، که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد ، به استفاده از آلوئه ورا برای درمان علائم دیابت در موشها اشاره کرد. یافته ها حاکی از آن است که آلوئه ورا ممکن است به محافظت و ترمیم سلولهای بتا در لوزالمعده و تولید انسولین کمک کند. محققان معتقدند که این ممکن است به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی آلوئه باشد. محققان خواستار تحقیقات بیشتر در مورد آلوئه و عصاره های آن شدند تا از این اثرات اطمینان حاصل شود مردم نباید از محصولات مراقبت از پوست آلوئه ورا برای این منظور استفاده کنند.

تاثیر دارچین در درمان بیماری دیابت

تاثیر دارچین در درمان بیماری دیابت

تاثیر دارچین در درمان بیماری دیابت

یک بررسی در سال ۲۰۱۰ شواهدی را از مطالعات انجام شده در مورد انسان نشان داد که دارچین ممکن است سطح قند خون را بهبود بخشد و حساسیت به انسولین را افزایش دهد.وضعیت چربی های خون، وضعیت آنتی اکسیدانی،فشار خون و توده بدون چربی بدن را بهبود بخشد اما در بررسی دیگری که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد ، محققان به این نتیجه رسیدند که دارچین ممکن است سطح قند خون ناشتا را کاهش دهد اما تاثیری روی کلسترول کل و کلسترول بدخون (LDL) و کلسترول خوب(HDL)، تری گلیسیرید و حتی حساسیت به انسولین در دراز مدت ندارد.آزمایش A1C یک تست استاندارد برای تشخیص و پایش دیابت است. تری گلیسیرید ، کلسترول و حساسیت به انسولین همه نشانگرهای مهم برای مبتلایان به دیابت هستند.

در هر دو مطالعه ، محققان خاطر نشان کردند که ممکن است نتایج این مطالعات به نوع دارچین و مقدار عنصر فعال موجود در آن بستگی داشته باشد،همچنین پاسخ افراد مختلف به دارچین متفاوت است و سایر داروهایی که فرد ممکن است همزمان مصرف کند، تاثیر بسزایی در نتایج این مطالعات داشته. بیشتر این مطالعات انسانی نبوده واکثرا روی حیواناتی از قبیل موش انجام شده، بنابراین شواهدی درمورد تأثیر دارچین بر روی انسان و همینطور عوارض جانبی احتمالی مصرف دراز مدت آن وجود ندارد. دانشمندان برای تأیید ایمنی و اثربخشی دارچین به عنوان یک روش درمانی ، باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

تاثیر خربزه تلخ یا هندوانه ابوجهل یا حنظل در درمان بیماری دیابت

تاثیر خربزه تلخ یا هندوانه ابوجهل یا حنظل در درمان بیماری دیابت

تاثیر خربزه تلخ یا هندوانه ابوجهل یا حنظل در درمان بیماری دیابت

یک میوه دارویی است. پزشکان طب سنتی چینی و هندی قرن ها از خربزه تلخ استفاده کرده اند. مردم می توانند میوه را بپزند و از آن استفاده کنند. برخی دانشمندان به دنبال استفاده های دارویی احتمالی آن بوده اند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خربزه تلخ ممکن است به علائم دیابت کمک کند. در یک بررسی ، اشاره شده است که مردم بخش های زیادی از گیاه را برای کمک به درمان دیابت استفاده کرده اند. تحقیقات نشان داده است که مصرف دانه، پالپ،وبرگ خربزه تلخ می تواند منجر به کاهش قند خون در برخی افراد شود. شواهد کافی برای حمایت از استفاده از خربزه تلخ به جای انسولین یا داروهای دیابت وجود ندارد. با این حال ، ممکن است به افراد کمک کند که کمتر از آن داروها مصرف کنند یا دوزهای خود را کاهش دهند. اگر چه حنظل در طب سنتی، بسیار توصیه شده است ولی بسیار خطرناک و سمی است .هیچ گاه سرخود و بدون تجویز دکتر از این گیاه استفاده نکنید مخصوصا به صورت ترشی، استفاده بیش از اندازه این گیاه حتی می تواند باعث مرگ شود مصرف خودسرانه هندوانه ابوجهل در دیابتی ها ممنوع است.

 

تاثیر خارخار یا خار مریم در درمان بیماری دیابت

تاثیر خارخار یا خار مریم در درمان بیماری دیابت

تاثیر خارخار یا خار مریم در درمان بیماری دیابت

ممکن است دارای خاصیت ضد التهابی باشد و این امر برای افراد دیابتی به طور بالقوه مفید است. مردم از زمان های بسیار قدیم برای بیماری های مختلف از خار خار استفاده کرده اند و خصوصاً به عنوان یک تونیک برای کبد چرب مورد توجه بوده سیلیمارین، عصاره حاصل از خارمریم است که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است ، ترکیبی است با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی. اینها خواصی هستند که ممکن است خارمریم را به عنوان گیاه مفید برای مبتلایان به دیابت درآورد. طبق یک بررسی کلی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد نشان داد، بسیاری از مطالعات در مورد سیلی مارین امیدوارکننده هستند ، اما تحقیقات به اندازه کافی قوی نیستند که گیاه یا عصاره آن را به تنهایی برای درمان دیابت توصیه کنند. به نظر می رسد هیچ گزارشی در مورد عوارض جانبی قابل توجه گزارش نشده است ، و بسیاری از افراد از خارمریم به عنوان یک مکمل استفاده می کنند. با این وجود بهتر است قبل از استفاده از مکمل ها ابتدا با پزشک صحبت کنید. همچنین محصولات استاندارد شده خار مریم به صورت قرصهای گیاهی و بازار دارویی موجود میباشد در صورت صلاحدید پزشک برایتان تجویز می کند.

تاثیر دانه شنبلیله در درمان بیماری دیابت

تاثیر دانه شنبلیله در درمان بیماری دیابت

تاثیر دانه شنبلیله در درمان بیماری دیابت

دانه دیگری است که ممکن است به کاهش قند خون کمک کند. دانه ها حاوی الیاف و فیبر و مواد شیمیایی هستند که به کاهش سرعت هضم کربوهیدرات ها و قند کمک می کنند. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه دانه ها ممکن است به تأخیر یا جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند. یافته های یک تحقیق ۳ ساله منتشر شده در سال ۲۰۱۵ نشان داد که افراد مبتلا به پیش دیامیتواند عوارض جانبی ایجاد کند.اگر مبتلا به دیابت هستید ،

فواید خوردن سیر چیست

فواید خوردن سیر چیست

بیشتر بزرگسالان با خیال راحت سیر مصرف می کنند. برای برخی از افراد طعم ، بو یا بویایی می تواند مسئله ای باشد. به طور سنتی ، سیر به عنوان منبع معتبر توصیه می شود به کاهش سطح کلسترول بالا و فشار خون بالا کمک کند. مصرف سیر همچنین ممکن است بروز بیماریهای قلبی را کاهش دهد ، شرایطی که تقریباً ۸۰ درصد از مبتلایان به دیابت را درگیر می کند. یک مطالعه ۲۰۰۶ نشان داد که سیر خام ممکن است به کاهش قند خون و همچنین کاهش خطر آترواسکلروز کمک کند ، زیرا دیابت خطر ابتلا به آترواسکلروز را افزایش می دهد.

اگرچه این هنوز در دست بررسی است ، مطالعات در سال ۲۰۱۴ از این ایده که مصرف منظم سیر ممکن است به کاهش قند خون کمک کند ، حمایت کرد. سیر همچنین منبع خوبی از ویتامین های B-6 است و ویتامین B-6 در متابولیسم کربوهیدرات ها نقش دارد. ویتامین C موجود در سیر همچنین ممکن است در حفظ سطح قند خون نقش داشته باشد. به طور کلی ، سیر به کاهش سطح کلسترول ، تری گلیسیریدها و چربی خون ، سلامت سیستم قلبی عروقی کمک میکندو فشار خون را کاهش می دهد،اثر ضد توموری دارد و از رشد سلول های سرطانی جلوگیری میکند وخاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی دارد.

در مورد مکمل های سیر چطور

اگر طعم و بوی سیر خام را بیش از حد بد میدانید به دنبال عصاره سیر که حاوی آلیسین هستند باشید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام خرید مکمل ها به خاطر بسپارید: قبل از افزودن مکمل ها به رژیم خود با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید که آیا این بهترین گزینه برای شماست یا خیر. همیشه از یک سازنده معتبر خریداری کنید که از گرما برای پودر کردن استفاده نمی کند. حرارت می تواند ترکیبات فعال موجود در سیر را از بین ببرد ، که بیشترین فواید سلامتی را دارند. از محصولات کاملاً بی بو خودداری کنید. آنها به احتمال زیاد از ترکیبات گوگردی که بو دارند و مسئول برخی از مزایای سلامتی آن هستند محروم شده اند.

تاثیر دانه های کتان در درمان بیماری دیابت

تاثیر دانه های کتان در درمان بیماری دیابت

دانه های کتان راهی آسان برای اضافه کردن مقدار زیادی فیبر به رژیم غذایی شما است. آنها را می توان از فروشگاه خریداری کرد و می توان آن را روی سالاد ، ماهی یا هر نوع وعده غذایی یا میان وعده پاشید.یک قاشق غذاخوری تخم بذر کتان که روی غلات ، ماست یا سالاد پاشیده می شود ، ۲٫۳ گرم فیبر را فراهم می کند. طبق مطالعات پزشکی متعدد ، علاوه بر فیبر ، بذر کتان منبع غنی از ریز مغذی ها از جمله اسیدهای چرب ضروری (اسید آلفا لینولنیک) ، ویتامین B1 ، منگنز و ویتامین B1 هستند ، همچنین بذر کتان منبع غنی از چربی های امگا ۳ است. امگا۳آنتی اکسیدان قوی میباشد و می توانند خطر ابتلا به چندین بیماری سلامتی مانند بیماری قلبی ، سرطان و دیابت نوع II را کاهش دهد.

با مصرف پودر تخم شنبلیله کمتر مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ شده اند. محققان نتیجه گرفتند که استفاده از بذر شنبلیله منجر به: افزایش انسولین در بدن و منجر به کاهش قند خون و سطح کلسترول می شود. این مطالعه شامل ۶۶ فرد مبتلا به دیابت بود که ۵ گرم از آماده بذر را دو بار در روز قبل از غذا در مقابل ۷۴نفر گروه شاهد مصرف کردند. شخص می تواند شنبلیله را به عنوان یک گیاه در غذاهای خاص یا به همراه آب گرم یا بصورت پودر آسیاب شده در کپسول به عنوان مکمل مصرف کند.

تاثیر زنجبیل در درمان بیماری دیابت

تاثیر زنجبیل در درمان بیماری دیابت

تاثیر زنجبیل در درمان بیماری دیابت

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زنجبیل می تواند قند خون را کاهش دهد. زنجبیل گیاهی دیگر است که مردم هزاران سال در سیستم های طب سنتی از آن استفاده می کنند. افراد غالباً از زنجبیل برای کمک به درمان مشکلات گوارشی و التهابی استفاده می کنند. با این حال ، در سال ۲۰۱۵ ، یک بررسی نشان داد که ممکن است به درمان دیابت نیز کمک کند. نتایج نشان داد که زنجبیل میزان قند خون را پایین آورده ، اما انسولین خون را افزایش نمیدهد. به همین دلیل ، آنها پیشنهاد می کنند که زنجبیل ممکن است مقاومت به انسولین را در دیابت نوع ۲ کاهش دهد. با این حال ، محققان نسبت به چگونگی این کار زنجبیل مطمئن نیستند و آنها برای تأیید این یافته ها خواستار تحقیقات بیشتری شدند.

سیر و دیابت

یک مطالعه جدید نشان داده است که مصرف سیر می تواند به کاهش قند خون در مبتلایان به دیابت نوع ۲ و همچنین مزایای دیگر در معالجه وضعیت متابولیکی کمک کند. اگرچه این تحقیقات استفاده از سیر را برای کاهش قند خون تنها تحت نظر پزشک توصیه می کند ، اما می تواند همراه با درمان های معمول آنها از انسولین و رژیم غذایی ، دامنه ای از مزایا برای بیماران دیابتی را فراهم کند. می دانیم که سیر حاوی بیش از ۴۰۰ ماده شیمیایی است که بسیاری از آنها می توانند به پیشگیری و درمان طیف متنوعی از مشکلات سلامتی کمک کنند ، اما این ترکیبات شامل آلیس ، آلیل پروپیل دی سولفید و S-allyl سیستئین سولفوکسید است که باعث افزایش سطح انسولین در خون می شود. از طریق جلوگیری از غیرفعال شدن انسولین در کبد، به طوری که انسولین مدت بیشتری در بدن باقی بماند. دانشمندان دریافتند که مقادیر متوسط مکمل های سیر می تواند مزایایی برای بیماران دیابتی به همراه آورد. سیر خام یا پخته یا عصاره سیر می تواند به تنظیم قند خون کمک کرده و به طور بالقوه برخی از عوارض دیابت متوقف یا کاهش دهدو همچنین مبارزه با عفونت ها و کاهش کلسترول بد و کمک به جریان خون کند. با این حال مصرف سیر برای برخی افراد و کسانی که آن را در مقادیر شدید مصرف می کنند